تبلیغات
control - حداکثر تعداد تجهیزات متصل به یک شبکه پروفیباس چند تجهیز است؟
درباره وب سایت

ارتباط با ما:


mehdi400v@yahoo.com
آرشیو وب سایت
نویسندگان
موضوعات
لینک دوستان
آمار وب سایت
  • بازدیدهای امروز :
  • بازدیدهای دیروز :
  • كل بازدیدها :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • كل مطالب ارسال شده:
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ورود به پروژه
یکی از سوالات رایجی که در دوره های آموزش شبکه پروفیباس شرکت زیمنس از سوی شرکت کنندگان پرسیده میشود، این است که "حداکثر چند تجهیز را میتوان به یک شبکه پروفیباس متصل کرد". احتمالا این سوالی است که باعث شده است تا شما هم به این صفحه برسید و به خواندن این مطلب بپردازید. پاسخ کوتاه به سوال فوق این است که حداکثر تا 126 تجهیز Master و Slave را میتوان به یک شبکه پروفیباس واحد (Single) متصل نمود. امروز در ، پاسخ مفصل تری به این سوال را از زبان مهندس جان سوئیندال (John Swindall) مهندس مشاور پروفیباس در مرکز PROFI Interface  شرکت زیمنس بازگو میکنیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

برای فهمیدن تعداد دستگاه های پروفیباس، باید با دید عمیق تری به موضوع بپردازیم. تجهیزات پروفیباس را به دو گروه تقسیم میشوند: تجهیزات بدون آدرس و تجهیزاتی که دارای آدرس هستند.تجهیزات بدون آدرس آنهایی هستند که یا از نوع مانیتور کننده باس (Bus Monitor) هستند - تجهیزاتی که به ترافیک باس گوش میدهند ولی در مخابره دیتا مشارکتی ندارند - و یا از نوع دستگاه های ساختاری باس (bus infrastructure) هستند. مثالی برای تجهیزات ساختاری باس عبارت است از تکرار کننده های سریال (RS-485 repeaters) یا تکرار‌کننده های فیبرنوری (Fiber Optical Repeaters). تمامی این تجهیزات درایورهای RS-485 دارند.پروفیباس یک شبکه صنعتی مبتنی بر پروتکل سریال RS485 است و از قوانین RS-485 تابعیت میکند. در RS-485 از کانسپت segmentation (قطعه سازی) روی باس استفاده میشود. یک سگمنت میتواند به عنوان حداکثر طول کابل قابل استفاده با نرخ انتقال (baud rate) یکسان در طول مسیر در نظر گرفته شود.

طبق شرایط پروتکل RS-485، حداکثر تعداد تجهیزات در یک سگمنت ، 32 دستگاه است. بنابراین به دو دلیل نیازمند استفاده از یک سگمنت جدید میشویم، یکی اینکه حداکثر فاصله کابل پروفیباس از میزان مجاز عبور کند و یا اینکه ممکن است تعداد تجهیزات متصل به شبکه از 32 دستگاه دارای درایور RS485 عبور کند. زمانی که یکی از دو حالت فوق رخ بدهد به یک تکرار کننده (repeater) نیاز خواهیم داشت


آدرس های قابل قبول کدام هستند؟

تجهیزات دارای آدرس در شبکه پروفی باس از نوع Master و Slave هستند. این تجهیزات نیز دارای درایور های RS-485 می باشند. حداکثر تعداد دستگاه های آدرس دار برای اتصال به یک شبکه، 126 دستگاه می باشد. آدرس های در دسترس برای دستگاه های پروفیباس عبارتندد از 0 تا 126


آدرس پروفیباسکاربرد
0رزرو شده برای تجهیزات  Class 2 master یا Engineering tool
1گاهی اوقات برای ابزار های برنامه نویسی استفاده میشود، اما بعنوان یک آدرس Master یا Slave در دسترس است.
2-125برای آدرس دهی تجهیزات Master یا Slave در دسترس است.
126برای استفاده از Slave های بدون سوییچ آدرس رزرو شده است. در این حالت باید قبل از استفاده از دستگاه Slave آدرس آن را <126 تنظیم کرد.
127بعنوان آدرس broadcast رزرو شده است


با احتساب ابزارهای مهندسی، در مجموع به تعداد 126 دستگاه master و slave را میتوانیم روی باس داشته باشیم. برای ایجاد شبکه ای با این تعداد دستگاه متصل به شبکه، حداقل به چهار عدد تکرارکننده RS-485 نیاز خواهیم داشت.برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنیدبنابراین میتوان جواب سوال را اینگونه عنوان کرد که برای اتصال 126 دستگاه master و slave به یک شبکه پروفیباس، در مجموع به 130 دستگاه پروفیباس احتیاج خواهیم داشت.
طبقه بندی: کنترل و ابزار دقیق،
برچسب ها:حداکثر تعداد تجهیزات متصل به یک شبکه پروفیباس چند تجهیز است؟،
ارسال توسط مهدی میرحسینی | تاریخ : جمعه 21 فروردین 1394 | نظرات ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر